Stara Oliwa

 ›  › Stara Oliwa

Balustrady drewniane tarasowe

Stara Oliwa

Stara Oliwa
1 vote, 4.00 avg. rating (80% score)

Stara OliwaOd kilku miesięcy mieszkam w samym środku jednej z najpiękniejszych dzielnic Gdańska, jaką jest Stara Oliwa. Jeszcze do niedawna Oliwa była odrębnym miastem. Częścią Gdańska stała się dopiero w 1926 roku. Dzielnica ma więc własny rynek, własną historię i kilka zabytków o ogromnej wartości.
Chyba najbardziej charakterystyczną cechą Starej Oliwy jest specyficzna, poniemiecka architektura. Po dzielnicy widać, że nie ucierpiała zbyt mocno podczas wojny – domy mieszkalne zachowały swój mieszczański charakter. Niektóre z nich to niemal pałace. Polecam spacer ulicą Podhalańską, ograniczoną z jednej strony zalesionymi, morenowymi wzgórzami – zlokalizowane przy niej budowle ogląda się z zapartym tchem.
Każdy, kto zdecyduje się na zwiedzanie Oliwy powinien też odwiedzić Park Oliwski z efektownym Pałacem Opatów i Katedrę Oliwską. Warto również wdrapać się na wzgórze Pachołek, żeby zobaczyć fantastyczną panoramę miasta, odwiedzić ZOO i zabytkową kuźnię wodną.
Dzielnica jest dobrze skomunikowana z innymi wartymi wizyty miejscami w Gdańsku.

Inne, ciekawe artykuły tematyczne o budownictwie:

Stara Oliwa Reviewed by on 2 lutego 2016 .

Od kilku miesięcy mieszkam w samym środku jednej z najpiękniejszych dzielnic Gdańska, jaką jest Stara Oliwa. Jeszcze do niedawna Oliwa była odrębnym miastem. Częścią Gdańska stała się dopiero w 1926 roku. Dzielnica ma więc własny rynek, własną historię i kilka zabytków o ogromnej wartości. Chyba najbardziej charakterystyczną cechą Starej Oliwy jest specyficzna, poniemiecka architektura. Po

ABOUT AUTHOR /